Letnie Koncerty Organowe w Powiecie Słupskim.

Letnie Koncerty Organowe w Powiecie Słupskim to dwa wydarzenia z muzyką na żywo.

Potężna moc organów, profesjonalne wykonanie i wybitne dzieła muzyczne to naszym zdaniem połączenie idealne. 

Zapraszamy Państwa serdecznie do Damna i Duninowa!

Kościół w Damnie | 11 lipiec | godz. 17:00

• W programie

Georg Philipp Telemann – Fantazja A-Dur (obój solo)
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Alessandro Marcello – Koncert obojowy d-moll 
Felix Mendelssohn-Bartholdy –  Sonata nr 3 A-Dur, op. 65
Alexander Glazunov – Lullaby (Berceuse) 
Astor Piazzolla – Ave Maria / Tanti Anni Primi
Marian Sawa – Fuga Bolero
Bis: Georg Friedrich Handel – Lascia ch’io pianga
 

• Wystąpią

Magdalena Maniewska – oboistka. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem), mistrzowskich studiów podyplomowych w klasie prof. Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor sztuki. Uczestniczka wielu kursów prowadzonych przez polskich i zagranicznych profesorów.

Założycielka zespołu kameralnego O’Bows Quartet. Sypendystka Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka województwa pomorskiego oraz prezydenta Gdańska.
Od listopada 2015 r. pracuje na stanowisku I oboistki – solistki Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

 

 

 

Zbigniew Gach – z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach oraz we Włoszech. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora w 2017 roku ukazała się pierwsza płyta artysty Gach plays Bach.  Od stycznia 2018 roku pracuje na stanowisku dyrektora Centrum Kultury Gminy Słupsk oraz sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce oraz w Bytowie na Kaszubach. Jest laureatem stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Słupska.

 

 

 

 

Kościół w Duninowie | 22 sierpień | godz. 17:00

• W programie

„EX TEMPORAE” Suita na skrzypce elektryczne i organy
▪️Cz. 1 „Kiedy ranne wstają zorze”
▪️Cz. 2 „Upadnij na kolana”

Jan z Lublina „Dances et estampies”
Alexandre Guilmant – 5 sonata c-moll op. 80 cz. 1 Allegro Appassionato

„EX TEMPORAE” Suita na skrzypce elektryczne i organy
▪️Cz. 3 „Kto się w opiekę”
▪️Cz. 4 „Chrystus Wodzem”

Jehan Alain „Postlude pour l’office des complies”
Marcel Dupré – Cortege et Litanie Op. 19, No. 2

• Wystąpią

Maciej Afanasjew – skrzypek i kompozytor.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec jazzowych oraz kompozycji i aranżacji. Studiował również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu oraz New York Jazz Academy.
Współpracował z czołowymi polskimi i zagranicznymi muzykami. Występował w większości krajów Europy, USA i Chinach grając m.in. na:* EFG London Jazz Festival 2014
* II Międzynarodowym Festiwalu Skrzypiec w Toruniu 2016
* XXVI Vilnus Jazz Festival
* Delemont Jazz Days 2013
* Northeast Jazz Festival 2014
* VII Letnia Akademia Jazzu
* I Śląski Festiwal Jazzowy
* Handelsbeurs Festival 2013, Ghent
* Art Rock Festival 2014, Würzburg
* Bydgoska Akademia Jazzu (edycje: I, II, III, V)
* V Drums Foozje
* IV Festiwal Chrześcijańskie Granie
* X Mózg Festiwal w Bydgoszczy
* 27th Leeds International Film Festival
* VI International Festival of the Aegean
* XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Gniewie
* Gdyńskie Impresje Muzyczne 2013
* Rzeka Muzyki 2014, Bydgoszcz
Wykłada na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku. W 2011 roku prowadził prowadził klasę skrzypiec oraz big band podczas XLI Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży. Maciej Afanasjew jest autorem Pasaży jazzowych na skrzypce oraz Quo vadis. Transkrypcje partii solowych Zbigniewa Seiferta wydanych przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Paweł Głowiński – urodzony w 1988, toruński organizator życia muzycznego, organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor i organizator festiwali muzycznych. Wykształcenie muzyczne zdobywał w toruńskiej szkole muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w klasie fortepianu, a następnie w klasie organów, którą to klasę ukończył z wyróżnieniem. W roku 2005 ukończył Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, uzyskując dyplom organisty. Swój warsztat gry na organach nieustannie doskonali pod okiem najlepszych pedagogów w kraju.

Od 2010 roku prowadzi Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, promujący w szczególności dawną i współczesną muzykę sakralną. Zasłynął jako propagator chorału gregoriańskiego, prowadząc scholę gregoriańskie, a także biorąc udział jako dyrygent w dużych, międzynarodowych projektach muzycznych. W 2016 roku Paweł Głowiński współtworzył Festiwal MUSICA VERA i do dziś pełni w nim funkcję dyrektora. W 2018 roku przywrócił toruńskie Koncerty Wielkotygodniowe stworzone przez zasłużonego dla kultury krajowej i lokalnej śp. Marka Wakarecego, a w 2019 roku przekształcił ten cykl w Festiwal Wielkotygodniowy im. Marka Wakarecego.

Jako organista najchętniej wykonuje organową muzykę francuską XIX i XX wieku. Szczególne miejsce wśród Jego muzycznych zainteresowań zajmuje jednak improwizacja organowa. Współpracuje jako improwizator ze Scholą Sacerdotum – pierwszą i jedyną w Polsce scholą złożoną z diecezjalnych księży wykonującą profesjonalnie chorał gregoriański. Współpracuje także z wybitnymi improwizatorami i jazzmenami, tworząc niecodzienne projekty łączące brzmienie organów z elektroniką, skrzypcami elektrycznymi czy harmonijką ustną.

Jest dyrektorem artystycznym Mariackich Koncertów Organowych, prowadząc działalność na rzecz renowacji zabytkowych organów w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce prospekt organowy pochodzący z 1609 roku, a gdzie na co dzień pełni posadę pierwszego organisty. Od 2017 objął kierownictwo artystyczne nad jednym z najstarszych w Polsce festiwali muzyki organowej – Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu.