Poczet Twórców Ludowych Powiatu Słupskiego – Joanna Sobolewska.

 
Joanna Sobolewska – artystka z zamiłowania. Amatorka. Twórca portretów, obrazów, rękodzieła artystycznego; twórca kultury. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich w Miastku, Swołowie, Obłęży. Wyróżniona przez Starostę Słupskiego nagrodą „Białe bociany”. Wystawę jej portretów, zorganizowaną przez Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy można było oglądać w 2017 roku.
Kultura ludowa, sztuka, rękodzieło towarzyszą jej od dziecka. Talenty plastyczne, artystyczne odziedziczyła zarówno ze strony ojca, jak i matki; mama z pochodzenia Kurpianka przekazała zamiłowanie do kultury ludowej. Obecnie mieszka i tworzy w gminie Damnica. Na poważnie rysowaniem zajęła się w 2004 roku. W dorobku artystycznym ma ponad kilkaset portretów rysowanych ołówkiem i pastelą. Jej portrety cieszą się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza tym jest autorką ilustracji do trzech książek dla dzieci oraz autorką serii prac pt. „Pałace i dworki gminy Damnica”.
Wszechstronność używanych technik malarskich i rysunkowych zaowocowała powstaniem wielu pejzaży, grafik, obrazów sakralnych, murali, a nawet fresków. Jej malowidła ścienne można oglądać m.in. w słupskim szpitalu, „Aktywnej Fabryce”, kaplicy wojskowej w Wejherowie, internacie OSW w Damnicy oraz na wiadukcie kolejowym w Damnicy.
Ogromne znaczenie miało dla niej podjęcie pracy w damnickiej bibliotece, a przede wszystkim ówczesna pani dyrektor Bożena Kozłowska. To dzięki niej uwierzyła w swój talent i mogła rozwijać swoje pasje; współorganizować warsztaty malarskie oraz podejmować kolejne artystyczne wyzwania, takie jak tworzenie tradycyjnej wielkanocnej palmy z grupą senioralno- młodzieżową czy renowacja kościelnych figur do okolicznych kościołów. Dzięki atmosferze biblioteki oraz pasji do ludzi i tworzenia, ukończyła terapię zajęciową. Swoją dalszą przyszłość chciałaby związać z tym zawodem. Tworzyć, pomagać i rozbudzać pasje.
???✍️