42 000 zł na V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska”

 

Centrum Kultury Powiatu Słupskiego znalazło się wśród 300 beneficjentów, którzy otrzymali od Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie ze środków programu EtnoPolska – edycja 2022. Na zrealizowanie projektu V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” przyznano nam aż 42 000 złotych

Jak czytamy na stronie NCK, celem programu EtnoPolska jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

25 czerwca w samo południe park przy pałacu w Damnicy rozbrzmi dźwiękami V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska”. Szykujemy moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. W programie m.in. kiermasz kół gospodyń wiejskich, wystawy rękodzieła oraz warsztaty sztuki użytkowej (np. garncarstwo i tkactwo) prowadzone przez lokalnych artystów. W wydzielonej strefie dla dzieci będzie można się poczuć jak w dawnej wiosce – młodzi uczestnicy nauczą się, jak tworzyć z drewna piszczałki, łódki, gwizdki, grzechotki i klekotki. Biesiadnicy będą też mogli zwiedzieć wnętrza XIX-wiecznego pałacu w Damnicy. Uwieńczeniem będzie występ gwiazdy festiwalu – zespołu LUNOVE, a po nim potańcówka biesiadników połączona ze wspólnym śpiewem. 

 

KONKURS KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH
Gwoździem programu będzie konkurs, do udziału w którym zapraszamy zespoły i kapele ludowe z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Zgłoszenia w formie nagrań przyjmujemy do 12 czerwca 2022 r. na adres: impresariat@kultura.powiatslupsk.pl.
Regulamin i karta zgłoszenia z załącznikami do pobrania:
 
RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY „ŻYCIE NA WSI” 
Rodziny z regionu mogą natomiast wykazać się kreatywnością w konkursie plastycznym „Życie na wsi”. Prace prosimy przesyłać na adres Centrum Kultury Powiatu Słupskiego do 13 czerwca 2022 r: 
ul. Janusza Korczaka 1
76-231 Damnica
Regulaminy konkursu i karta zgłoszenia do pobrania: 
 
KIERMASZ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH
Koła gospodyń wiejskich z powiatu słupskiego zapraszamy do zgłaszania udziału w kiermaszu potraw regionalnych podczas V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska”. Jeśli chcecie podzielić się swoimi przysmakami i zaprezentować piękne stroje, nie może Was zabraknąć! Wypełnione i podpisane karty zgłoszenia przyjmujemy na adres impresariat@kultura.powiatslupsk.pl. Liczba miejsc ograniczona, więc liczy się kolejność zapisów. 
Karta zgłoszenia udziału w kiermaszu do pobrania:
 
Kontakt do koordynatora: impresariat@kultura.powiatslupsk.pl / 59 844 57 58 
 
——————————————————-
AKTUALIZACJA
 
Jest nam bardzo miło poinformować, że jury w składzie: Dawid Gonciarz – przewodniczący, Teresa Czyżewska i Przemysław Sysojew-Osiński postanowili zaprosić do udziału w V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” aż 17 zespołów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Już 25 czerwca zakwalifikowane zespoły zaprezentują się w pełnej krasie na scenie przy pałacu w Damnicy. Nie może Was tam zabraknąć! 

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH ZESPOŁÓW LUDOWYCH:

 1. Zespół KOBYLNICA
 2. Koło Gospodyń „Kępiczanki”
 3. Zespół ludowy z Łęczycy
 4. Chór „Półnuta” z Kępic
 5. Skotawianie z Dębnicy Kaszubskiej
 6. Regionalny zespół „Koleczkowianie”
 7. Grupa wokalna Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Redzikowa
 8. Bierkowianki
 9. Słupska Kaszubska Kapela „Zgoda”
 10. Klęcinianki z Główczyc
 11. Damniczanki
 12. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Biadule” z Kinowa
 13. Zespół Ludowy „Pieńkowanie”
 14. Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Kobylanki
 15. Pomorzacy
 16. Zespół Pieśni i Tańca „Bandonia”
 17. Zespół Pieśni i Tańca „Prząśniczka”

Występy konkursowe będą się odbywały w godz. 12-16 na scenie w parku przy pałacu w Damnicy.


AKTUALIZACJA

Na rodzinny konkurs plastyczny „Życie na wsi” wpłynęło aż 117 prac, a komisja w składzie: Klaudia Gołębiewska – przewodnicząca, dyr. CKPS Sandra Winnicka i Mateusz Marecki miała twardy orzech do zgryzienia. Byliśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu rysunków i malunków, a szczególnie ich kolorystyki i kompozycji. Zapraszamy do podziwiania prac na FB Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.
 
Ostatecznie komisja postanowiła wyróżnić 12 młodych artystów. Gratulujemy! Ich dzieła zostaną wyeksponowane 25 czerwca podczas V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy, a tego samego dnia o godz. 13:30 nastąpi wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.
 
LISTA OSÓB NAGRODZONYCH W RODZINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ŻYCIE NA WSI” (kolejność alfabetyczna):
 
Kategoria I – rysunek wykonany kredkami lub węglem
Alan Lemański
Zofia Kapszewicz
Milena Niemierzycka
Polska Nosko
Natalia Ramult
Antonina Tutka
 
Kategoria II – malunek wykonany farbami
Iga Czerwińska
Lena Kadylak
Bartosz Krop
Dobromił Malek
Agata Michalik
 

———————————————————–

PROGRAM GŁÓWNY:

12:00 – uroczyste rozpoczęcie festiwalu

12:10 – 13:30 – występy konkursowe 7 kapel i zespołów ludowych

13:30 – 14:00 – pokaz tańca ludowego i wręczenie nagród dla laureatów rodzinnego konkursu plastycznego „Życie na wsi”

14:00 – 15:50 – występy konkursowe 9 kolejnych kapel i zespołów ludowych

16:00 – występ zespołu LUNOVE

17:00 – ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród dla laureatów konkursu kapel i zespołów ludowych

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE KONKURSOWI:

12:00 – 17:30 – warsztaty garncarskie, tkackie, malowania na drewnie i tworzenia instrumentów z drewna  

12:00 – 17:30 – kiermasz kół gospodyń wiejskich i stoiska certyfikowanych wystawców

13:00 – 14:00 – wierszopisanie w sali lustrzanej pałacu w Damnicy

13:00, 14:00, 15:00 – zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, panią Dorotą Nowak

JAK DOJECHAĆ DO DAMNICY?

Proponujemy ekologiczne rozwiązania:

 • połączenia kolejowe między Słupskiem a Damnicą
 • trasa rowerowa ze Słupska
 • przejazd autobusem linii 105 firmy Nord Express

Zmotoryzowani goście mogą liczyć – dzięki uprzejmości lokalnych przedsiębiorców – na liczne miejsca parkingowe w odległości 2-10 minut spacerem od parku przy damnickim pałacu, gdzie będziemy na Was czekać od 12:00. Szczegóły na naszej mapce 👇


AKTUALIZACJA

16 zespołów i kapel z całego Pomorza, przysmaki regionalne od kół gospodyń wiejskich i lokalnych wystawców, zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz szeroka oferta warsztatów sztuki użytkowej dla dzieci i dorosłych. Na V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy, który odbył się w upalny 25 czerwca , ściągnęły twórcy ludowi i tłumy gości z regionu. Było barwnie, hucznie i wesoło.

Głównym wydarzeniem festiwalu był konkurs kapel i zespołów ludowych. Wzięło w nim udział 16 zespołów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, w tym w kategorii wokalnej – 14, a w kategorii wokalno-tanecznej – 2. Zaprezentowali się na scenie w parku przed pałacem w Damnicy z 10-12 minutowym repertuarem.

Występy oceniało jury w składzie: Dawid Gonciarz (przewodniczący) – etnolog, kierownik oddziału, Teresa Czyżewska – wieloletnia instruktorka tańca ludowego i twórca zespołu „Pląs” oraz Przemysław Sysojew-Osiński – pianista, kompozytor, aranżer pracujący w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przy ocenie zespołów kierowali się następującymi kryteriami: (a) dobór repertuaru oraz zachowanie jego ludowego brzmienia, (b)  choreografia i aranżacja muzyczna, (c) przygotowanie stroju stylizowanego na ludowy i (d) ogólny wyraz artystyczny.

Z główną nagrodą (2000 zł) w konkursie kapel i zespołów ludowych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, wyjechała grupa wokalno-instrumentalna „Kalina” z Kobylanki. Zachwycili jurorów swoim zgraniem, dbałością o szczegóły, a także brawurową grą akordeonisty, a zarazem lidera zespołu.

W kategorii wokalnej, reprezentowanej przez 14 kapel z Kaszub, powiatu słupskiego i województwa zachodniopomorskiego, laureatami zostali Skotawianie z Dębnicy Kaszubskiej (I miejsce)zespół „Kobylnica” (II miejsce) oraz Zespół Ludowy z Łęczycy i Ludowy Zespół Śpiewaczy „Biadule” z Kinowa (ex aequo III miejsce). Pozostałe zespoły w tej grupie – Damniczanki, Bierkowianki, Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, Słupska Kapela Kaszubska „Zgoda”, Klęcinianki z Główczyc, Kępiczanki, Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku z Redzikowa, Chór „Półnuta” z Kępic i Pieńkowanie z Postomina – otrzymały wyróżnienie o wartości 300 zł.

W kategorii wokalno-tanecznej zwyciężył Zespół „Bandonia” z Tuchlina, a drugą nagrodę otrzymali Pomorzacy z gminy Ustka. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Strąka łączna pula nagród w tegorocznej edycji wyniosła aż 11 tysięcy złotych.

Konkursowi towarzyszyły całodzienne atrakcje w parku przy pałacu Damnicy. Goście mogli m.in. skosztować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Redzikowa i Damnicy, wziąć udział w warsztatach garncarskich, tkackich, zielarskich i malowania na drewnie, podziwiać antyki od lokalnych kolekcjonerów, zwiedzić damnicki pałac z przewodnikiem i wspólnie potańczyć i pośpiewać. Gwiazdą festiwalu, który wystąpił podczas obrad jury, był zespół Lunove z Kujaw.

Film podsumowujący V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy: