Poczet Twórców Ludowych Powiatu Słupskiego – Katarzyna Wiśniewska

Moja głowa pęka od pomysłów, które nie dają mi spać – mówi Katarzyna Wiśniewska z Damnicy, za którą nie sposób nadążyć, bo każdy kawałek drewna czy innego pozornie niepotrzebnego materiału to dla niej potencjalny zalążek nowego projektu artystycznego. Zaraża entuzjazmem, przyciąga ludzi z pasją, nieustannie motywuje swoich uczniów i współpracowników do nowych działań. Upiększa przestrzenie wokół siebie kolorowymi muralami, aniołami malowanymi na pociętych szafach pamiętających czasy PRLu, a także kolażami z tapet.
 
Pasje artystyczne przenosi na grunt zawodowy. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy i Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Słupsku, gdzie prowadzi biblioteki będące połączeniem strefy wyciszenia, galerii sztuki i pracowni plastycznej, przygotowuje scenografię i kostiumy teatralnych, pisze scenariuszy oraz organizuje zajęcia ceramiczne, tkackie, rękodzielnicze i muzykoterapeutyczne. Jak mówi z typowym dla siebie dystansem, wiele „dziedzin sztuki czeka grzecznie w kolejce na szalone eksploracje kobiety po 40-tce”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szerokim echem odbiła się publikacja „Malarskiej opowieści o pałacu baronowej Klary”, stworzona z uczniami SOSW i zainspirowana historią pałacu w Damnicy, za którą starosta słupski Paweł Lisowski uhonorował panią Katarzynę Nagrodą Białego Bociana 2021. Zeszły rok był zresztą dla damnickiej artystki szczególnie owocny i pracowity. Nie tylko zorganizowała dwie duże wystawy – o Ignacym Janie Paderewskim w słupskim ratuszu i o polskich kompozytorkach XIX i XX wieku w słupskiej filharmonii, ale otrzymała też główna nagrodę w konkursie Zielone Serce Pomorza za damnickie anioły malowane na drewnie.
 
Ścieżka artystyczna była jej niewątpliwie pisana. Kontynuuje rodzinne tradycje rękodzielnicze. Gra na flecie poprzecznym, gitarze i fortepianie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w zakresie dyrygentury chóralnej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. -Najsilniejszym impulsem do malowania stały się warsztaty malarskie organizowane od roku 2016 w Gminna Biblioteka Publiczna w Damnicy, podczas których lwowski profesor Włodzimierz Łobuń wziął pod swoje skrzydła grupę damnickich malarzy. Dzięki tym spotkaniom przekonałam się, że malarstwo jest dla mnie tak ważne – mówi pani Katarzyna.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Balansując pomiędzy muzyką i sztuką wizualną nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu. Jej twórczość to głównie malarstwo akrylowe, murale i rzeźba, ale lubi też pracować na materiałach naturalnych, zwłaszcza drewnie, które przyciąga ją fakturą, kolorem i zapachem. W swojej domowej pracowni ma już pokaźną kolekcję aniołów tworzonych na deskach, starych meblach i drzwiach pozyskanych ze starych chat i stodół gminy Damnica. Anioły pani Katarzyny wyróżnia prosta kreska oraz żywa kolorystyka charakterystyczna dla twórczości ludowej. Inspirują ją ludzkie twarze, historie i emocje, rysunki moich uczniów, a także kolory jesieni i ptaków.
 
Od niedawna pani Katarzyna próbuje swoich sił w szyciu i eksperymentuje ze stylizacją mebli, poszukując dla nich nowej formy. Zainteresowanych pracami artystki prosimy o kontakt tel. 511 203 829.