WĘDRÓWKI W CZASIE

Przenieśmy się do przeszłości i odkryjmy na nowo historię i nasze małe ojczyzny poprzez zmysły i opowieści. Zapraszamy Państwa do udziału w nowym cyklu pn. „Wędrówki w czasie”, dla których punktem wyjścia jest najnowsza książka pani Jolanty Nitkowskiej-Węglarz pt. „Wielka Historia w małej wsi”. Podczas naszych wędrówek odkryjemy na nowo 3 miejsca wraz z ekspertami i pasjonatami historii, a potem zastanowimy się nad tym, jak te miejsca promować wśród turystów. Spotkajmy się:

w zabytkowym pałacu w Damnicy | 2 września, godz. 16:00 
w Rowach – kolonii artystów przy ul. Nadmorskiej 1 (namiot) | 9 września, godz. 13:00 
w Lądowisku Kultury w Redzikowie | 7 października, godz. 16:00 
 
Powrót do przeszłości? Jest możliwy! Zapraszamy na WĘDRÓWKI W CZASIE 👣
📌Kontakt: 59 844 57 58 | impresariat@kultura.powiatslupsk.pl
 
Gość specjalny: Jolanta Nitkowska-Węglarz, autorka „Wielkiej Historii w małej wsi”
Współorganizatorzy: Morski Powiat Słupski, Centrum Kultury Gminy Ustka, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Lądowisko Kultury
—————————————————————————————————–
W CIENIU STAREJ PALMY | Wędrówka w czasie 
 
 
Szelest sukien z XIX wieku na czerwonym dywanie, zapach herbaty anyżowej, słodycz konfitur wg dawnych receptur i mnóstwo opowieści – w pałacu w Damnicy znów zapanował czar dawnych lat. Podczas inauguracyjnej wędrówki po pięknej przeszłości prowadziły nas dwie damy: pani botanik Alicja Bednarek zajmująco opowiadała o historii pałacu, jego smaczkach architektonicznych i dawnych mieszkańcach, a dr Aneta Duda, twórczyni grupy rekonstrukcyjnej „Secesja”, elegancko acz dowcipnie uchylała rąbka tajemnic prezentowanych sukien. Przed spotkaniem goście posilili się w „Cafe pod palmą”, pozowali do zdjęcia z najstarszą palmą i wsłuchiwali się w dźwięki utworów Liszta, Bizeta i Straussa.
 
Relacja z wydarzenia na portalu GP24: https://gp24.pl/palac-w-damnicy-zabral-gosci-w-xix-wiek-zdjecia/ar/c13-16816923
 
——————————————————————————————————–
KOLONIA ARTYSTÓW | Wędrówka w czasie – już 9 września o godz. 13:00 w Rowach przy ul. Nadmorskiej 1 (namiot) 
 
Rowy znów na moment przeobraziły się w tętniącą życiem twórczym kolonię artystów. Podczas drugiej wędrówki w czasie namiot pani Elżbiety Misztal przy ulicy Nadmorskiej 1 stał się wehikułem czasu, który przeniósł nas do lat 20. i 30. XX wieku. 
 
Pisarka Jolanta Nitkowska-Węglarz, autorka „Wielkiej Historii w małej wsi”, opowiadała o metamorfozie dawnej osady rybackiej i podpowiadała, jak Rowy mogłyby dzięki środkom unijnym powrócić do tradycji kolonii artystów. Edukator Słowińskiego Parku Narodowego Łukasz Fuglewicz z polotem wymieniał walory przyrodnicze, jakie mogły przyciągać w przeszłości artystów do Rowów. Pięknym ukoronowaniem wędrówki w czasie była wystawa obrazów artystek biorących od kilku dni w plenerze malarskim pod patronatem pani Elżbiety Żołyniak, prezes Stowarzyszenia Obszaru Wrażliwości Artystycznej. 
 
Dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym partnerom za wspólną organizację dzisiejszej wędrówki w czasie: Słupski Ośrodek Kultury, SOWA- Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej i Centrum Kultury Gminy Ustka.
 
—————————————————————————————
PODNIEBNE UCIECZKI | Wędrówka w czasie – 7 października o godz. 16 w Lądowisku Kultury w Redzikowie
 
Historia to nie tylko daty i suche fakty, to przede wszystkim opowieści, osobiste wspomnienia i wielorakie perspektywy. Przekonali się o tym uczniowie Liceum Ogólnokształcące w Redzikowie, którzy pod okiem etnolożki Olgi Blumczyńskiej odkrywają w Lądowisku Kultury tajniki historii mówionej po to, by przeprowadzić pogłębione wywiady z lotnikami 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Nagrane przez nich wspomnienia staną się zalążkiem archiwum społecznego. 
 
O przebiegu projektu opowiemy 7 października o godz. 16 w Lądowisku Kultury podczas trzeciej wędrówki w czasie pn. „Podniebne ucieczki”, organizowanej wspólnie z Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk. Zapraszamy na odlotowe spotkanie!
————————————————————-
Już 7 października o godz. 16 w Lądowisku Kultury w Redzikowie poszybujemy wysoko słuchając opowieści pisarki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz o mrocznych kartach lotniska Redzikowo oraz wspomnień Ryszarda Kurasa i innych lotników 28. Słupskiego Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Czeka nas iście odlotowa wędrówka w czasie! Będzie spacer wśród samolotów-pomników, przyjdą posiłki w postaci prowiantu-niespodzianki, a o projekcie archiwum społecznego złożonego z wywiadów z lotnikami opowiedzą jego młodzi twórcy – licealiści ze Słupska i Redzikowa. 
 
Dzięki współpracy z Aeroklubem Słupskim, jednym z organizatorów wydarzenia, młodzi pasjonaci historii odwiedzą lotnisko w Krępie Słupskiej i wcielą się przy użyciu symulatorów lotu w pilotów, a autor/ka najlepszego wywiadu zostanie nagrodzony/a przelotem. To dopiero odlotowa szansa! 
 
Lecicie z nami? 
Podniebne ucieczki | 7 października | godz. 16 | Lądowisko Kultury w Redzikowie