KONKURS NA INICJATYWY LOKALNE

 

 

W sobotę, 21 października w pałacu w Damnicy odbyło się podsumowanie inicjatywy „Zróbmy to wspólnie”, która miała na celu zintegrowanie społeczności lokalnej oraz promowanie kultury i sztuki na terenie powiatu słupskiego. Dzięki dofinansowaniu ze strony Narodowego Centrum Kultury, zrealizowanych zostało aż 7  projektów:
 
✔️KGW w Smołdzinie projekt „Wierzchocinskie bociany”
✔️Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Budzimy Kulturę” projekt „Duch starego dworca”
✔️Anna Szumska, Monika Szczegielniak, Marcin Raczyński (Gmina Słupsk) na projekt „Inne oblicza wsi popegeerowskich”
✔️Lucyna Mielniczek (Gmina Kępice) na projekt „Ślimak pokaż rogi”
✔️Stowarzyszenie Zespół Aktywnych Seniorów (Gmina Kobylnica) na projekt „Szydełko i igła z poezją”
✔️Małgorzata Burjan (Gmina Słupsk) na projekt „Mój ogród. Liryczny obraz Ziemi Słupskiej”
✔️Stowarzyszenie Aktywni na nowo ( Gmina Główczyce) na projekt „Pobłocka jesień kulturalna”
 
Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę!
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________________________________________________

Z wielką radością dzielimy się postępami w realizacji naszego projektu „Zróbmy to wspólnie” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. W okresie od sierpnia do października 2023 roku, w naszym powiecie odbywać się będzie  7 wyjątkowych, oddolnych inicjatyw.

 

„Ślimak pokaż rogi”

Finałowa impreza projektu Lucyny Mielniczek z gminy Kępice za nami! 
W Warcinie ślimak pokazał rogi, dosłownie i w przenośni! Wspaniałe chwile spędzone na konkursie fotograficznym, warsztatach rzeźbiarskich, pieczeniu ślimaków z ciasta francuskiego i kreatywnych warsztatach plastycznych – to tylko część aktywności, które cieszyły licznie przybyłych uczestników, niezależnie od wieku.
Nie zapomnieliśmy również o nauce – uczestniczyliśmy w krótkiej prelekcji o ślimakach i ich życiu. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!

fotorelacja: http://bitly.pl/vabrd

 

„Szydełko i igła z poezją”:

Już kilkuset uczestników wzięło udział w warsztatach „Szydełko i igła z poezją” prowadzonych przez „𝑺𝒕𝒐𝒘𝒂𝒓𝒛𝒚𝒔𝒛𝒆𝒏𝒊𝒆 𝑨𝒌𝒕𝒚𝒘𝒏𝒚𝒄𝒉 𝑺𝒆𝒏𝒊𝒐𝒓𝒐́𝒘” z Kobylnicy. Działanie skierowane do uczniów szkół podstawowych cieszy się niezwykłą popularnością i znacznie przerosło początkowe plany seniorów. 
Gratulujemy i dziękujemy za sprawną realizacje inicjatywy.

fotorelacja:http://bitly.pl/hGISi

 

Wierzchocińskie Bociany: Odkrywanie Natury w Plenerze: 9/08/2023

Pierwsze spotkania odbyły się w projekcie  „Wierzchocińskie Bociany”. Wspólnie wybraliśmy się na poszukiwania bocianów w otaczających nas terenach, czerpiąc radość z obserwacji dzikiej przyrody. Dowiedzieliśmy się więcej o życiu tych majestatycznych ptaków oraz spędziliśmy czas przy ognisku, dzieląc się wrażeniami i wiedzą.

 

Koncerty Poezji Śpiewanej: „Mój Ogród – Liryczny Obraz Ziemi Słupskiej”: 25/08/2023

Mamy  również okazję cieszyć się artystycznymi dźwiękami i słowami. Seria koncertów poezji śpiewanej zatytułowana „Mój Ogród – Liryczny Obraz Ziemi Słupskiej” przynosi nam chwile refleksji i piękna poetyckiego  słowa. Koncert, który odbył się w Redzikowie, to  pierwszy z cyklu koncertów, który przyniósł artystyczne doznania i połączył naszych mieszkańców poprzez sztukę.

fotorelacja: http://bitly.pl/2eY7d

fotorelacja Redzikowo: http://bitly.pl/mqpIF

 

Inne Oblicze Wsi Popegeerowskich: Przygotowania do Spektaklu: 16/09/2023

Również „Inne Oblicze Wsi Popegeerowskich” wkracza w ostatnią fazę  projektu. Już teraz możemy oczekiwać na finał, który odbędzie się 16 września w Kusowie. Jest on  poprzedzony intensywnymi przygotowaniami i próbami w ramach zrealizowania przedstawienia, mającego na celu ukazanie autentycznego klimatu i ducha wsi Popegeerowskich. Kolejne działania w ramach projektu „Zróbmy to wspólnie” są już w trakcie przygotowywania, a wkrótce będziemy mogli podzielić się z Państwem ich szczegółami. 

fotorelacja: http://bitly.pl/320Wh

 

Duch Starego Dworca: Konkursy Rodzinne i Wizja Historii: 7/10/2023

Kolejna inicjatywa skupia  się na zachowaniu i ożywieniu naszego dziedzictwa. „Duch Starego Dworca” to projekt, który włącza całe rodziny. Na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej  ogłoszone zostały następujące konkursy: fotograficzny „Linia kolejowa Słupsk – Budowo wczoraj i dziś”, na projekt poduszki do wagonu sypialnego, plastycznego „Duch Starego Dworca”, oraz konkurs na logo kolei dębnickiej.

fotorelacja: http://bitly.pl/P2Y8t

 

_________________________
Komisja wyboru inicjatyw w ramach projektu „Zróbmy to wspólnie” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury zakończyła prace. Po przeszło 2 godzinnym spotkaniu wyłoniono 7 szczęśliwców, którzy otrzymają pieniądze na swoje pomysły.
Dofinansowanie otrzymali:
Organizacje:
KGW w Smołdzinie (Gmina Smołdzino) na projekt „Wierzchocińskie Bociany” kwota 3 832 zł
Stowarzyszenie Aktywni na nowo ( Gmina Główczyce) na projekt „Pobłocka jesień kulturalna” 4 000 zł
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Budzimy Kulturę” (Gmina Dębnica Kaszubska) na projekt „Duch starego dworca” 4 200 zł
Stowarzyszenie Zespół Aktywnych Seniorów (Gmina Kobylnica) na projekt „Szydełko i igła z poezją” 4 200 zł
Wnioski osób indywidualnych:
Anna Szumska, Monika Szczegielniak, Marcin Raczyński (Gmina Słupsk) na projekt „Inne oblicza wsi popegeerowskich” 4 200 zł
Lucyna Mielniczek (Gmina Kępice) na projekt „Ślimak pokaż rogi” 4 000 zł
Małgorzata Burjan (Gmina Słupsk) na projekt „Mój ogród. Liryczny obraz Ziemi Słupskiej” 3 600 zł
Serdecznie gratulujemy!
 
____________________________________________________________________________________
Diagnoza potencjału kulturalnego już za nami więc konkurs na Wasze pomysły z dziedziny kultury rozpoczęty. Już nie możemy się doczekać zgłoszeń!
 
__________________________________________________________________________________________________
Kolejne gminy, które odwiedziliśmy w ramach projektu „Zróbmy to wspólnie” realizowanego przez Centrum Kultury Powiatu Słupskiego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Edycja 2023. 
Długie rozmowy z pracownikami tamtejszych ośrodków kultury oraz mieszkańcami pozwoliły nam bliżej poznać potencjał kulturalny gmin, pragnienia i oczekiwania mieszkańców oraz problemy związane z aktywnymi działaniami. Nie zabrakło oczywiście także wstępnych pomysłów na oddolne inicjatywy, które będą miały szansę otrzymać dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez nas niebawem konkursu dotacyjnego.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za aktywny udział w spotkaniach, zaś wszystkim Gminnym Ośrodkom Kultury za pomoc i zaangażowanie się w organizację spotkań badawczych.
 
 
__________________________________________________________________________________
Pierwsze spotkania w ramach programu DK+ za nami. 
12.04.2023 roku spotkaliśmy się z pracownikami Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy oraz mieszkańcami gminy Damnica. Poznawanie lokalnego potencjału, pierwsze pomysły na inicjatywy to efekt warsztatów z Mateuszem Strzałkowskim z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju – PZR.
 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Przedstawiamy terminy najbliższych spotkań w ramach projektu DOM KULTURY +.
Wszystkie odbędą się o godzinie 16:30.
 
12.04.2023 Sala Lustrzana Pałacu w Damnicy
19.04.2023 Gminny Ośrodek Kultury w Dębnicy Kaszubskiej
20.04.2023 Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach
25.04.2023 Gminny Ośrodek Kultury w Potęgowie 
28.04.2023 Gminny Ośrodek Kultury w Smołdzinie
09.05.2023 Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy
10.05.2023 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice
16.05.2023 Lądowisko Kultury w Redzikowie

_______________________________________________________________________________________________________________________

To będzie rok oddolnych inicjatyw lokalnych i odkrywania potencjału kulturotwórczego drzemiącego w powiecie słupskim. Centrum Kultury Powiatu Słupskiego znalazło się w gronie 60 beneficjentów programu Dom Kultury+ 2023, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Na realizację swojego projektu otrzyma 40 tysięcy złotych. 

Tym samym CKPS dołącza do grupy nowoczesnych domów kultury, które mają pomysł na nowatorskie działania animacyjne, ale także chcą pełniej włączać przedstawicieli społeczności lokalnej do współtworzenia oferty kulturalnej dla regionu. Świadczy o tym tytuł projektu, na realizację którego Centrum uzyskało dofinansowanie – „Zróbmy to wspólnie”. 10 tysięcy zostanie przeznaczonych na przeprowadzenie diagnozy potencjału kulturotwórczego na terenie powiatu słupskiego oraz opracowanie wyników badań, a pozostałe 30 tysięcy – na konkurs oddolnych inicjatyw lokalnych.  

– Niebawem podamy w naszych mediach społecznościowych miejsca i terminarz spotkań w poszczególnych gminach, zaś w czerwcu ogłosimy konkurs na 3-7 mikrograntów, z których będą dofinansowywane zaproponowane przez Państwa projekty. W trakcie spotkań będziemy rozmawiać o potencjale kulturotwórczym regionu, działaniach kulturalnych na szczeblu powiatowym oraz pomysłach na nowe działania. Podzielimy się także tzw. dobrymi praktykami, czyli przykładami najciekawszych działań w Polsce zrealizowanych w ramach programu Dom Kultury+ – zapowiada Sandra Winnicka, dyrektor CKPS.