Poczet Twórców Ludowych – Mirosław Łukasik

Mirosław Łukasik – artysta amator, od wielu lat jest mieszkańcem Starej Dąbrowy w powiecie słupskim. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w młodzieńczych latach. Na początku wykonywał szkice i rysunki kredkami oraz ołówkami. Pierwsze obrazy olejne malował pod okiem przyjaciela Sylwestra Frasia, malarza abstrakcjonisty. Był członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Słupsku. Dzieła Mirosława Łukasika to głównie obrazy o tematyce morskiej, zainspirowane licznymi rejsami, często w trakcie sztormowej pogody, sięgającymi od przylądka Horn po Nową Fundlandię i Labrador. Ukazują m.in.: żaglowce na niespokojnym, budzącym lęk morzu, burzowe niebo rozdzierane piorunami, fale uderzające, skaliste wyspy oraz samotne latarnie morskie.

Mirosław Łukasik tworzy również utrzymane w morskim klimacie, prace rękodzielnicze: rafandynki (modele żaglowców w butelkach), a także figurki wykonane ze sznurka z agawy, które przedstawiają postaci: wikingów, piratów, rybaków itp.

W 2016 roku Centrum Edukacji Regionalnej zorganizowało wystawę obrazów Mirosława Łukasika w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

Justyna Bilska