Portrety Poetów Ziemi Słupskiej – Grzegorz Chwieduk

– Moje wiersze są proste, ale z głębszym przesłaniem. Kiedyś spisywałem na bieżąco swoje spostrzeżenia i ubierałem je w prozę poetycką, teraz wolę tworzyć portrety psychologiczne i ujmować je w krótkie, niebanalne formy poetyckie – mówi Grzegorz Chwieduk (rocznik 1962), na co dzień bibliotekarz w Zespole Szkół w Kępicach, a od wielu lat poeta zrzeszony m.in. w grupie „Wtorkowe spotkania literackie”.
 
Momentem przełomowym, gdy poczuł, że poezja to jego żywioł, był rok 2001, kiedy zdobył I nagrodę w konkursie „Pomorskie klimaty”. Od tamtego czasu wydał cztery tomiki poezji: Fraszki bez maski (2000), Pamiętam wiele (2009), Z pragnienia jesteśmy (2010) i Worki myśli (2021). Ukazują one nie tylko ewolucję pana Grzegorza jako poety, ale także jego zamiłowanie do eksperymentów z różnymi formami poetyckimi. Jego wiersze ukazały się we wszystkich 18 tomach Antologii Poezji wydawanej przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Ma też na swoim koncie wiele publikacji w antologiach poezji oraz czasopismach takich jak „Autograf”, „Najprościej” i „Akant”.
 
Zdobył laury i wyróżnienia w ponad 200 konkursach poetyckich, w tym „O Złote Pióro Sopotu”, im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie i TRAKLTAT w Krakowie. W 2009 roku starosta słupski uhonorował pana Grzegorza nagrodą Białego Bociana za całokształt twórczości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chciał być dziennikarzem sportowym, ale ostatecznie ukończył polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku i zaczął pracę w szkole. Chętnie dzieli się swoimi wierszami w Internecie. Ostatnio zgłębia w swojej twórczości temat szeroko pojętych relacji damsko-męskich.
 
Zachęcamy do zapoznawania się z twórczością Grzegorza Chwieduka: