Powitanie wakacji na folkową nutę w Damnicy

16 zespołów i kapel z całego Pomorza, przysmaki regionalne od kół gospodyń wiejskich i lokalnych wystawców, zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz szeroka oferta warsztatów sztuki użytkowej dla dzieci i dorosłych. Na V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy, który odbył się w upalny 25 czerwca , ściągnęły twórcy ludowi i tłumy gości z regionu. Było barwnie, hucznie i wesoło.

Głównym wydarzeniem festiwalu był konkurs kapel i zespołów ludowych. Wzięło w nim udział 16 zespołów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, w tym w kategorii wokalnej – 14, a w kategorii wokalno-tanecznej – 2. Zaprezentowali się na scenie w parku przed pałacem w Damnicy z 10-12 minutowym repertuarem.

Występy oceniało jury w składzie: Dawid Gonciarz (przewodniczący) – etnolog, kierownik oddziału, Teresa Czyżewska – wieloletnia instruktorka tańca ludowego i twórca zespołu „Pląs” oraz Przemysław Sysojew-Osiński – pianista, kompozytor, aranżer pracujący w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przy ocenie zespołów kierowali się następującymi kryteriami: (a) dobór repertuaru oraz zachowanie jego ludowego brzmienia, (b)  choreografia i aranżacja muzyczna, (c) przygotowanie stroju stylizowanego na ludowy i (d) ogólny wyraz artystyczny.

Z główną nagrodą (2000 zł) w konkursie kapel i zespołów ludowych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, wyjechała grupa wokalno-instrumentalna „Kalina” z Kobylanki. Zachwycili jurorów swoim zgraniem, dbałością o szczegóły, a także brawurową grą akordeonisty, a zarazem lidera zespołu.

W kategorii wokalnej, reprezentowanej przez 14 kapel z Kaszub, powiatu słupskiego i województwa zachodniopomorskiego, laureatami zostali Skotawianie z Dębnicy Kaszubskiej (I miejsce), zespół „Kobylnica” (II miejsce) oraz Zespół Ludowy z Łęczycy i Ludowy Zespół Śpiewaczy „Biadule” z Kinowa (ex aequo III miejsce). Pozostałe zespoły w tej grupie – Damniczanki, Bierkowianki, Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”, Słupska Kapela Kaszubska „Zgoda”, Klęcinianki z Główczyc, Kępiczanki, Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku z Redzikowa, Chór „Półnuta” z Kępic i Pieńkowanie z Postomina – otrzymały wyróżnienie o wartości 300 zł.

W kategorii wokalno-tanecznej zwyciężył Zespół „Bandonia” z Tuchlina, a drugą nagrodę otrzymali Pomorzacy z gminy Ustka. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Strąka łączna pula nagród w tegorocznej edycji wyniosła aż 11 tysięcy złotych.

Konkursowi towarzyszyły całodzienne atrakcje w parku przy pałacu Damnicy. Goście mogli m.in. skosztować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Redzikowa i Damnicy, wziąć udział w warsztatach garncarskich, tkackich, zielarskich i malowania na drewnie, podziwiać antyki od lokalnych kolekcjonerów, zwiedzić damnicki pałac z przewodnikiem i wspólnie potańczyć i pośpiewać. Gwiazdą festiwalu, który wystąpił podczas obrad jury, był zespół Lunove z Kujaw.

Ze sceny wręczono też nagrody laureatom konkursu plastycznego „Życie na wsi”, na który wpłynęło aż 117 prac. Komisja w składzie: Klaudia Gołębiewska – przewodnicząca, dyr. CKPS Sandra Winnicka i Mateusz Marecki miała twardy orzech do zgryzienia. Jurorzy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu rysunków i malunków, a szczególnie ich kolorystyki i kompozycji. Ostatecznie komisja postanowiła wyróżnić 12 młodych artystów. Ich dzieła zostały wyeksponowane 25 czerwca podczas V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy.
 
LISTA OSÓB NAGRODZONYCH W RODZINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ŻYCIE NA WSI” (kolejność alfabetyczna):
 
Kategoria I – rysunek wykonany kredkami lub węglem
Alan Lemański
Zofia Kapszewicz
Milena Niemierzycka
Polska Nosko
Natalia Ramult
Antonina Tutka
 
Kategoria II – malunek wykonany farbami
Iga Czerwińska
Lena Kadylak
Bartosz Krop
Dobromił Malek
Agata Michalik
 

 

Film podsumowujący V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy:

Festiwal zorganizował Powiat Słupski oraz Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.