Poczet Twórców Ludowych Powiatu Słupskiego – Jarosław Arkuszyński

,,Ceramika to gra kilku żywiołów – ziemi, wody, ognia i powietrza” – takimi słowami swoją twórczość opisuje pan Jarosław Arkuszyński, garncarz i właściciel Żywego Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego, biznesu rodzinnego zlokalizowanego we wsi Sokole obok Człuchowa.  

Już jako dziecko pan Jarosław wiedział, że zostanie garncarzem, choć przez chwilę marzyło mu się lotnictwo i bycie pilotem. Dorastając w rodzinie artystycznej, nabywał swojego fachu pod okiem jej członków. Z biegiem lat pasja pana Jarosława przerodziła się w jego główne źródło utrzymania.

Inspiracje do tworzenia dzieł z gliny artysta ,,czerpie z życia”. Garnki, dzbanki oraz naczynia pod zamówienia wykonywane są z wykorzystaniem rozmaitych wzorów.

Oprócz garncarstwa twórca interesuje się astronomią oraz historią.

Dzieła pana Jarosława Arkuszyńskiego można nabyć w centrach ogrodniczych oraz w Żywym Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego, gdzie oprócz zakupu i zwiedzania można uczestniczyć w kursie garncarskim oraz skorzystać z ,,noclegu u garncarza”.

Ponadto podczas V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy twórca poprowadził warsztaty garncarskie.