BIAŁE BOCIANY 2022 odfrunęły w dobre ręce

Podczas uroczystej gali w zabytkowym pałacu w Damnicy starosta słupski Paweł Lisowski uhonorował osoby, stowarzyszenia i zespoły szczególnie zasłużone dla powiatu słupskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Imprezie towarzyszyła wystawa obrazów podsumowująca II Powiatowy Plener Malarski „Oczami baronowej Klary”. Organizatorami wydarzenia byli Powiat Słupski i Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.

Nagrodę Białego Bociana 2022 otrzymali w tym roku:

Janina Janowicz – za wieloletnie prowadzenie Chóru Półnuta w Kępicach i liczne sukcesy, które zespół odniósł na przestrzeni lat

Grzegorz Chwieduk – za całokształt twórczości

Zuzanna Malek – za edukację kulturalną dzieci i młodzieży, popularyzację muzyki i śpiewu oraz kultywowanie tradycji ludowych

Wyróżnienie specjalne i nagrodę pieniężną otrzymał zespół Zeppelinki za całokształt działań w obszarze kultury na terenie gminy Słupsk i powiatu słupskiego oraz zdobycie licznych nagród w ogólnopolskich konkursach wokalnych.

Wyróżnienia przyznano również:

Stowarzyszeniu Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego – za wieloletnią działalność w zakresie edukacji historycznej oraz dbałość o zachowanie wiedzy o historii Redzikowa i regionu słupskiego

Marcie Borodziuk – za wieloletni mecenat kulturalny nad artystami gminy Kępice oraz szereg inicjatyw kulturalnych na rzecz lokalnej społeczności

Adamowi Piekarcowi – za wieloletnią działalność społeczną, promocję turystyki rowerowej i popularyzację historii powiatu słupskiego

Gali towarzyszyła wystawa podsumowująca II Powiatowy Plener Malarski „Oczami baronowej Klary” w Damnicy. Podczas wernisażu przedstawiono obrazy 17 artystów, którzy odebrali z rąk dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego Sandry Winnickiej upominki i dyplomy. W plenerze wzięli udział Urszula Jagodzińska (komisarz), Mieczysław Bednarski, Józef Dzieran, Maciej Gawlak, Elwira Gockowiak, Tomasz Groński, Ewa Grużewska, Krystyna Hrehorowicz, Elżbieta Kalińska, Paweł Kędzierski, Lila Kępska, Leszek Mierzejewski, Irena Parniewska, Elżbieta Wiśniewska, Anna Zduńczyk, Barbara Żmuda-Trzebiatowska i Zuzanna Winnicka.

Galę i wernisaż uprzyjemniły występy Moniki Miszk przy akompaniamencie Rafała Przybyło i Kariny Kępy. Obie artystki to laureatki prestiżowego XI Powiatowego Przeglądu Poezji Śpiewanej w Damnicy.

O laureatach plebiscytu Biały Bocian 2022

Zuzanna Malek

Mimo młodego wieku może się pochwalić imponującym dorobkiem edukacyjnym, artystycznym i społecznym. Wspólnie z uczniami, ich rodzicami oraz absolwentami SP w Łupawie, gdzie pracują jako nauczycielka m.in. muzyki i języka kaszubskiego, stworzyła teledysk świąteczny; sama nagrała 3 płyty. Wielokrotnie angażowała się w organizację koncertów dla społeczności lokalnej. Wraz z mężem aktywizują lokalną społeczną, a w nagrodę za swoje zaangażowanie zdobyli tytuł „Gospodyni i Gospodarza Roku 2016” podczas Dożynek Powiatowych. Swoją aktywnością pobudza ginące tradycje wsi, przekazuje młodzieży idee przyjaźni i konstruktywnej współpracy.

Janina Janowicz

Wszechstronnie wykształcona emerytowana nauczycielka i założycielka, dyrygentka oraz choreografka chóru Półnuta, który jako jedyny chór w województwie otrzymał Honorową Odznakę II Stopnia za szczególne osiągnięcia i 30-letnią pracę pod tym samym kierownictwem. Dzięki jej wysiłkom oraz wsparciu samorządowców i sponsorów udało się po długiej przerwie reaktywować chór, przez który na przestrzeni 35 lat przewinęło się ponad 300 uczniów i chórzystów, a obecnie tworzy go 21 absolwentów SP w Kępicach. Co roku pod jej batutą zespół zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach, w tym Grand Prix w I Pomorskiej Biesiadzie w Świerzenku. Tegoroczna laureatka nagrody Białego Bociana cieszy się dużą sympatią lokalnej społeczności, bo w sposób doskonały promuje gminę Kępice i jej tradycje muzyczne w powiecie i województwie.

Grzegorz Chwieduk

Człowiek orkiestra – poeta i pieśniarz, kompozytor i satyryk, animator kultury, rzemieślnik, mechanik i cieśla. Wydał 4 tomiki poezji, które iskrzą się humorem i wyróżniają zdyscyplinowaną formą. Wiele z jego satyr, fraszek i limeryków to komentarze na temat przywar ludzkich i zmian społecznych, ale dużo miejsca w swoich utworach poświęca też współczesnej kulturze ludowej i wsi jako miejscu ukojenia. Z zespołem „Raj Power” wykonuje muzykę ludową i taneczną podczas dożynek, dni seniora oraz „Festiwalu Kultur”. Wydał też dwie płyty z autorskimi piosenkami i jedną z aranżacjami muzycznymi do wierszy słupskich poetów. Często wspiera innych poetów zapewniając oprawę muzyczną podczas ich spotkań autorskich, pomaga też uchodźcom z Ukrainy.

Zespół Wokalny Zeppelinki

Pracujący pod okiem pani Beaty Frąckowskiej zespół obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia działalności. Uświetnia swoimi wykonania cykliczne koncerty kościelne i ważne uroczystości gminne, zdobywa wyróżnienia i nagrody w konkursach o zasięgu ogólnopolskim, ma na swoim koncie autorskie projekty popularyzujące muzykę, takie tak „Disney naszego dzieciństwa”. Zespół nieustannie podnosi swoje umiejętności wokalne, rozbudowuje repertuar o coraz bardziej ambitnej pozycje i przyciąga nowe osoby, co z uwagi na młody wiek wokalistek daje pewność dalszej długoletniej działalności zespołu.

Adam Piekarec

Swymi działaniami krzewi turystykę rowerową wśród mieszkańców powiatu słupskiego, a zarazem promuje nasz region w mediach ogólnopolskich. Zaprojektował i wydał mapę ze szlakami rowerowymi Kraina w Kratę w dolinie rzeki Moszczeniczki, zaś jej druga edycja obejmuje powiat słupski, w tym regionalny szlak Pierścień Gryfitów. Jego działania wpływają na kreowanie wzoru „kulturalnego rowerzysty”, ciekawego otaczającego go świata.

Marta Borodziuk

Od 15 lat dyrektor z powołania, która wspólnie z pracownikami śpiewa, tańczy, recytuje i niestraszne jej żadne wyzwania. Jest w pełni zaangażowana w działania kulturalne, tworząc stowarzyszenia i organizując wyjazdy edukacyjne, dzięki czemu mieszkańcy miasta i gminy Kępice mogą konfrontować swoją twórczość z innymi artystami oraz rozwijać swoje umiejętności. Biblioteka pod jej kierownictwem może pochwalić się wieloma sukcesami, m.in. I miejscem w Rankingu Bibliotek Rzeczpospolitej na szczeblu wojewódzkim i X miejscu na szczeblu ogólnokrajowym.

Stowarzyszenie Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie

Powstałemu w 2002 stowarzyszeniu sporo udało się zdziałać dla lokalnej społeczności i dla podtrzymania pamięci o polskich pilotach. Dzięki ich działaniom ocalono od zezłomowania 4 samoloty, które weszły w skład ogólnie dostępnej wystawy plenerowej i które – wraz z panelami edukacyjnymi i pomnikiem pamięci pilotów – stały się atrakcją turystyczną. Członkowie stowarzyszenia dzielą się też swoją pasją historyczną i promują postawy patriotyczne poprzez współorganizowanie wystaw z zasobów IPN oraz spotkań z niezwykłymi osobami.