KULTURALNE PODSUMOWANIE 2022 ROKU

Działo się, pięknie się działo w 2022 roku! Wydarzenia kulturalne to długie godziny planowania i dopracowywania szczegółów, ale też setki inspirujących spotkań, wzruszenia, unikatowe uniesienia artystyczne, żywa wymiana myśli i energia na realizację kolejnych przedsięwzięć, dużych i małych. Dziękujemy Wam z całego serca za Wasz aktywny udział w lokalnej kulturze i jej współtworzenie, a w przededniu sylwestra zapraszamy do podróży po tegorocznych wydarzeniach (współ)organizowanych przez Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. Każdy kolaż zdjęć jest opatrzony krótkim opisem. Które z wydarzeń szczególnie Wam zapadło w pamięć?

1. ZIMOWE WARSZTATY W PAŁACU

Na trzydniowe warsztaty organizowane w czasie ferii zimowych zapisało się 11 młodych uczestników z gminy Damnica, Lęborka, powiatu lęborskiego i Słupska. Pierwszego dnia uczestnicy zbudowali ekoRoboty i stworzyli walentynkowe obrazy 3D, drugiego gościliśmy w pałacu Iwo Bochata, który wcielił się w rolę magika, a cały cykl uwieńczyliśmy zajęciami z zespołem coolturka.eu. Młodzi odkrywcy mieli za zadanie skonstruować i programować lego roboty oraz tworzyć za pomocą długopisów 3D trójwymiarowe projekty.

2. WALENTYNKOWY KONKURS „ZAKOCHANY WIERSZ”

O miłości nie trzeba pisać ckliwie i sztampowo, co udowodniło 28 uczestników drugiej edycji konkursu poetyckiego „Zakochany wiersz”. Walentynkowe jury – Zbigniew Babiarz-Zych (przewodniczący), Jerzy Fryckowski i Joanna Lubiniecka – ostatecznie postanowiło wyróżnić 6 poetek i 2 poetów z powiatu słupskiego, Słupska i Pawłówka w woj. kujawsko-pomorskim. Dwoje z laureatów to mieszkańcy DPS Lubuczewo.

3. WYSTAWY „M JAK MORZE 8 i 9”

Morze Bałtyckie w 40 odsłonach malarskich można było w marcu i listopadzie tego roku podziwiać na I piętrze Starostwa Powiatowego w Słupsku. Wystawy „M jak Morze 8” i „M jak Morze 9” to zwieńczenie plenerów z 2021 roku, w którym brali udział członkowie Pomorski Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce. Obrazy eksponowane na wystawie reprezentowały różne style i techniki malarskie, ale wszystkie powstały z inspiracji i refleksji nad morzem.

4. WYSTAWA OZDÓB WIELKANOCNYCH

Goście odwiedzający 8 kwietnia wystawę ozdób wielkanocnych przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Słupsku mieli w czym wybierać. Podopieczni sześciu placówek z powiatu słupskiego – czterech domów opieki społecznej (w Lubuczewie, Przytocku, Machowinie i Machowinku), Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy zaprezentowali swoje rękodzieło: wianki wielkanocne, fantazyjne zające i kurczaki, ceramiczne baranki, stroiki, kartki świąteczne, pisanki z wełny i cekinów oraz palmy.

5. XIV POWIATOWY PRZEGLĄD KABARETÓW „OBCIACH”

W tym roku uczestnicy kobylnickiego „Obciachu” zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko, a przy ocenie i podziale miejsc liczyły się niuanse, jak podkreślało jury w składzie: Sandra Winnicka, Dariusz Narloch i Maciej Gierłowski. W kategorii osób dorosłych wygrał skecz grupy „Senioras” z Kobylnicy, drugie miejsce zajął zespół „Wizji” z DPS w Machowinie, a ostatnie miejsce na podium wywalczyła grupa „SKS” (Starość Kurde Starość) z Trzebielina. Wśród dzieci najlepsi okazali się młodzi kabareciarze z „Miny” ze Świetlicy Wiejskiej w Zaleskich.

6. XI POWIATOWY PRZEGLĄD POEZJI ŚPIEWANEJ

W tym roku przegląd trwał dwa dni: 29 kwietnia w hali widowiskowej Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy odbyły się przesłuchania, w których wzięło udział wystąpiło 32 wokalistów w wieku 15-40 lat z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego; następnego dnia odbyła się gala finałowa z występami 15 finalistów zakwalifikowanych przez jury w składzie: Regina Kułakowska, Przemysław Sysojew-Osiński i Maja Mędrek. Wygrała świeżość i piękno słowa. Finaliści zachwycili warsztatem wokalnym, umiejętnym prowadzeniem frazy, wyczuciem gatunku oraz obyciem scenicznym. Grand Prix zdobyła Monika Miszk, a I miejsce w kategorii II (muzyczna aranżacja wiersza poety powiatu słupskiego) otrzymała Małgorzata Burjan z zespołu „Strach przed latem”.

7. FESTIWAL SALWA

 

Do majówki z muzyką i sztuką na żywo włączyło się wiele instytucji kultury ze Słupska i regionu. Frekwencja dopisała – stanowiska na Bulwarach nad Słupią odwiedzali też turyści. Festiwal podzielono na trzy strefy: zasobów, akcji i reakcji. Centrum Kultury Powiatu Słupskiego włączyło się do festiwalu poprzez organizację warsztatów z malowania aniołów na drewnie, prowadzonych przez Katarzynę Wiśniewską z Damnicy. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych.

8. XXXIX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI POLSKIEJ

Przesłuchania do finału 3 czerwca odbywały się na poziomie gmin już od marca do połowy maja. Łącznie w etapie środowiskowym organizowanym przez 9 ośrodków kulturalno-oświatowych z regionu wzięło udział 194 uczniów z różnych miejscowości powiatu słupskiego, Słupska i Lęborka. W finale organizowanym na scenie teatru Rondo wystąpiło 53 młodych recytatorów. To była pod względem frekwencji rekordowa edycja.

9. KURS JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO

Na kurs języka ukraińskiego od podstaw zapisało się dwanaście osób z Damnicy, Główczyc i Słupska. Większość z nich na co dzień ma do czynienia z gośćmi ze wschodu uciekającymi przed wojną. Zajęcia w damnickim pałacu prowadziła prof. Oleksandra Lysenko z Iwano-Frankowska, polonistka z wykształcenia.

10. V FESTIWAL ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH „ZIEMIA SŁUPSKA”

Występy 16 zespołów ludowych i kapel z Pomorza, przysmaki regionalne od kół gospodyń wiejskich i lokalnych wystawców, zwiedzanie pałacu z przewodnikiem oraz szeroka oferta warsztatów sztuki użytkowej dla dzieci i dorosłych – tak w pigułce wyglądała 5. edycja FZF „Ziemia Słupska”, który odbył się w upalny 25 czerwca w parku przy pałacu w Damnicy. Z główną nagrodą (2000 zł) w konkursie kapel i zespołów ludowych, ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, wyjechała grupa wokalno-instrumentalna „Kalina” z Kobylanki. Podczas festiwalu rozstrzygnięto też rodzinny konkurs plastyczny „Życie na wsi”, na który wpłynęło 119 prac od dzieci z powiatu słupskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. 

11. WARSZTATY POD PALMĄ

Na przełomie czerwca i lipca pałac w Damnicy stał się miejscem niezwykłych przygód dla 25 młodych odkrywców w wieku 7-12 lat. Największą popularnością cieszyły się dwa warsztaty: Eksperymentarium i Dzień z aparatem. Poza tym uczestnicy wzięli udział w szeregu innych warsztatów prowadzonych przez lokalnych artystów i animatorów: teatralnej rozgrzewce, jodze, angielskim z Harrym Potterem, komiksomanii, grze miejskiej, warsztatach bębniarskich i przygodach leśnych z Nadleśnictwem Damnica. 

12. JOGA NA TARASIE

Trudno sobie wyobrazić piękniejsze miejsce w powiecie słupskim na odprężającą sesję jogi niż odnowiony taras pałacu w Damnicy, z którego rozpościera się widok na soczystą zieleń. W dwóch takich spotkaniach z jogą poprowadzonych przez certyfikowaną joginkę Marcelinę Rozwadowską wzięło udział 20 uczestniczek na różnych poziomach zaawansowania.

13. KONCERT ORGANOWY W DUNINOWIE

W sierpniu w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Duninowie wystąpił ceniony duet z Akademii Muzycznej w Gdańsku: na organach zagrał Maciej Babnis, a na flecie poprzecznym – Katarzyna Czerwińska-Gosz. Artyści przygotowali prawdziwą wyprawę muzyczną po epokach. Koncert był też okazją, by posłuchać brzmienia zabytkowych organów Christiana Friedricha Völknera z 1878 r., powstałych w manufakturze organów istniejącej niegdyś w Duninowie. 

14. II POWIATOWY PLENER MALARSKI „OCZAMI BARONOWEJ KLARY”

Do zabytkowego pałacu w Damnicy na II Powiatowy Plener Malarski „Oczami baronowej Klary” zjechało w połowie sierpnia szesnaścioro artystów z całej Polski, by przez tydzień szukać w pałacowo-parkowym otoczeniu inspiracji do nowych obrazów. Wystawa poplenerowa z obrazami artystów inspirowanymi pałacem w Damnicy była dostępna dla odwiedzających w Starostwie Powiatowym w Słupsku do końca sierpnia. Malarze brali udział w imprezach integracyjnych: ognisku, jodze na tarasie i wycieczce do Słupska na wystawę Elżbiety Wiśniewskiej. Plener zostały uroczyście podsumowany podczas Gali Białego Bociana.

15. GALA BIAŁEGO BOCIANA 2022

Białe Bociany pofrunęły w dobre ręce! Podczas uroczystej gali w zabytkowym pałacu w Damnicy starosta słupski Paweł Lisowski uhonorował osoby, stowarzyszenia i zespoły szczególnie zasłużone dla powiatu słupskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Nagrodę Białego Bociana 2022 otrzymali w tym roku: Janina Janowicz, Grzegorz Chwieduk i Zuzanna Malek. Wyróżnienie specjalne i nagrodę pieniężną otrzymał Zespół Wokalny Zeppelinki. Wyróżnienia przyznano również Stowarzyszeniu Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, Marcie Borodziuk i Adamowi Piekarcowi.

16. POWIATOWO-GMINNE DOŻYNKI W SWOŁOWIE

To były rekordowe dożynki: zgłoszono 64 chlebów i 54 wieńców dożynkowych. Stoły uginały się od regionalnych przysmaków, do tańca zagrzewały m.in. zespoły ludowe z regionu i znany wokalista Sławomir, a na gości czekało mnóstwo atrakcji (np. spektakl Teatr Władcy Lalek). To był też ważny dzień dla wielu ludzi z powiatu słupskiego nagrodzonych i wyróżnionych w powiatowych konkursach i plebiscytach dożynkowych (Bursztynowy Kłos, Zasłużeni dla Rolnictwa, konkurs kół gospodyń wiejskich).

17. XVIII SŁUPSKIE POKOPKI

To już 18. edycja imprezy, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wystawców i lokalnej społeczności. W programie: kiermasz warzyw, owoców i wysokiej jakości produktów żywnościowych, konkurs dla kół gospodyń wiejskich, występy 8 zespołów ludowych z regionu i gwiazdy wydarzenia – zespołu Michalove, stoiska certyfikowanych wystawców i rękodzielników. Organizatorami tegorocznych Słupskich Pokopków byli Powiat Słupski, Gmina Damnica, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Karzniczce, Centrum Kultury Powiatu Słupskiego oraz Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy.

18. WĘDRÓWKI W CZASIE

Historię można poznawać nie tylko poprzez podręcznikowe fakty, ale też za pomocą zmysłów i opowieści, a okazją do takiego przyjemnego odkrywania i rekonstruowania przeszłości były „Wędrówki w czasie” w trzech ważnych dla powiatu słupskiego miejscach: XIX-wiecznym pałacu w Damnicy, Rowach – kolonii artystów oraz Lądowisku Kultury w Redzikowie. Punktem wyjścia dla cyklu spotkań była książka Jolanty Nitkowskiej-Węglarz pt. „Wielka Historia w małej wsi”, wydana w tym roku przez Starostwo Powiatowe w Słupsku.

19. DAMNICKA AKADEMIA WARSZTATOWA

Jak ostrzyc owcę? Gdzie szukać w przyrodzie kolorów? Jak wypalać i szklić gliniane naczynia? To kilka z wielu pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy Damnickiej Akademii Warsztatowej. W jej ramach obecni i byli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy brali udział w warsztatach garncarskich oraz odwiedzili Muzeum Ludowe w Swołowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, gdzie odkrywali krok po kroku, jak malować na szkle i tworzyć piękne przedmioty z lnu i jedwabiu. Przedsięwzięcie współfinansowane było z funduszy Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” na lata 2014-2020. 

20. SPOTKANIE PROMOCYJNE O KAPLICZKACH POWIATU SŁUPSKIEGO

Okazało się, że małe i niepozorne przydrożne kapliczki w powiecie słupskim kryją ciekawe historie i mają wielkie znaczenie dla lokalnych wspólnot. Opowiadali o nich w świetlicy wiejskiej w Objeździe nestor słupskiej fotografii Jan Maziejuk i reporterka Czesława Długoszek, autorzy albumu „Kapliczki powiatu słupskiego – znaki pamięci i wiary”, wydanego w 2020 roku przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Publikacja zawiera zdjęcia i opisy 122 kapliczek zlokalizowanych we wszystkich gminach powiatu. Redaktorem albumu jest Zbigniew Babiarz-Zych, a swój wkład w dokumentowanie pojedynczych budowli mieli też mieszkańcy i lokalni pasjonaci historii.

21. KONKURS PLASTYCZNY „ZABYTKI POWIATU SŁUPSKIEGO”

Chwycili za przyrządy malarskie, uwiecznili swoje artystyczne wizje perełek architektonicznych regionu, a potem przeszli po czerwonym dywanie, by odebrać nagrody. Konkurencja w tym roku była niemała, bo ma konkurs plastyczny „Zabytki powiatu słupskiego” wpłynęło aż 220 prac. Nagrodzone złożyły się na wystawę w Starostwie Powiatowym w Słupsku. Uczestnicy najchętniej uwieczniali odrestaurowane pałace i dwory, malowniczo położone kościoły, chaty szachulcowe, a nawet elektrownię wodną w Krzyni. Poziom konkursu był wyjątkowo wysoki. Komisja była pod wrażeniem wyobraźni uczestników, wyczucia kompozycji, przemyślanej kolorystyki oraz dokładności w oddaniu detali.

22. SPOTKANIA POETÓW ZIEMI SŁUPSKIEJ

„Tu jest taka rodzinna atmosfera”- mówił pan Grzegorz Chwieduk, poeta z Kępic, podsumowując jedno ze spotkań w Starostwie Powiatowym w Słupsku grupy literackiej pod duchowym i merytorycznym przewodnictwem pana Zbigniewa Babiarza-Zycha. Poeci spotykają się regularnie w każdą ostatnią środę miesiąca, by podzielić się swoimi najnowszymi wierszami, wymienić inspiracjami, podyskutować o trendach współczesnej poezji polskiej oraz pracować nad antologią. Uroczysta promocja ich 18. antologii poezji pt. „Słowa bezsilne” odbędzie się 21 marca 2023 r. w pałacu w Damnicy.

23. URODZINY ŚW. MIKOŁAJA

Św. Mikołaj, któremu urządziliśmy 15 grudnia imprezę urodzinową, na pewno na brak prezentów narzekać nie mógł. Elfy zostawiły mu pod choinką smakowicie wyglądające domki z piernika, gustowne wieńce, eleganckie kartki i urocze mikołaje malowane na drewnie. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Damnicy. Urodziny skończyliśmy z przytupem, bo na scenę przed rozbawioną widownię wskoczył klaun z Teatru Planeta M, który chciał zostać Mikołajem, a potem dołączyła do niego Wróżka Spod Łóżka.

24. WYSTAWA OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

Po dłuższej przerwie I piętro Starostwa Powiatowego w Słupsku znów rozbłysło pomysłowymi ozdobami świątecznymi. Prezentowane rękodzieło bożonarodzeniowe to dzieło twórczych uczniów SOSW w Damnicy oraz Stowarzyszenie ABI oraz mieszkańców Dom Pomocy Społecznej w Machowinie, Dps Lubuczewo, DPS Przytocko i DPS Machowinko.

25. WIGILIA W PAŁACU W DAMNICY

Kulturalny rok zakończyliśmy przy wigilijnym stole, do którego zasiedliśmy wraz z pracownikami, uczniami i przyjaciółmi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Występy artystyczne, wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem wprawiły nas w radosny i refleksyjny świąteczny nastrój.